O Alence a mléčné dráze

7. únor 2010 | 01.23 |

Některé dny, především ty ve znamení polehávání, nejsou příliš zajímavé a spíš v nich potkáváte nudu než záchvěvy euforií protínající vaši duši s pokusem, udělat z ní tisíce malých střípků štěstí. Pár jich teď zažívám. Chutnají po nudě a strachu ze všech povinností, které se na mě valí ze všech stran. Připadám si jako v hrnku se sojovým mlékem - vypadá to jako to, čím jste chtěla potěšit své chuťové buňky, ale už na druhé mrkutí rozeznáte tu nepravou konzistenci. A co teprve, když si požitkářski přičichnete, nebo dokonce zkoušíte tuhle falešnou mléčnou dráhu vypít do dna...

Nechci tady ale plakat nad rozlitým mlékem, tohle se vám rychle přejí - tedy pokud jste jako já. Marně se pak chytáte lana s pokusem nenamočit si v té spoušti ani sebemenší vlásek. Věštím si osudy z růžových okvětních plátků a s přílišnou naivitou protínám ticho nadějí snoubící se s melancholií. Jsem malá čarodějka, ničím jiným být netoužím, především proto, že nic jiného mi ani nezbývá. Čas od času mě obklíčí strach a nenápadně se krade k mým konečkům prstů u nohou vykukujích z péřové přikrývky. Ale nebojte, mé bezpečí hlídá vysavač mlsně předoucí pod mou postelí. Jen vyjímečně mu házím kosti od oběda, ale nejsem si jistá, zda mu mé slovní hříčky chutnají nebo taky cítí tu trpkost.

Je vážně tak bláznivé důvěřovat krásnostem? Spousty lidí to říká, ale vždyť právě oni dopustí, abych nebyla schopná slova, jen tiše zírala - na neupřímnosti a neznalosti, co se sluší a musí (to tedy především). Jsem z jiný doby - jen si nejsem jistá, zda jsem na ty své trpkosti pyšná. Směju se lidem, kterým záleží na věcech příliš, pohrdám těmi bez důvodů bojovat. Až přes míru se tiše bavím tou "originalitou" čpící z bezvadně čistých pórů každé druhé náctileté slečny a myslím, že se jim podobám až přes únosnou míru. Vždyť všichni touží po tom samém - po štěstí.

Pokud si něco doopravdy přejete z celého srdce, jistě se to splní. Téhle myšlence se minule smály mé kamarádky, nad hrnkem kakaa stočené v klubíčku školních povinností. Nezazlívám jim, že nepostřehly ani koutkem oka, jak příliš k tomu mám co říct, protože i já sama jsem si najedou připadala podivně. Vždyť zní to hloupě a nerealisticky, ale jsou všechny skutky realistické? Víte, co bych si vážně přála? Jednou věřit všem svým zásadám tak, abych byla schopna bojovat za ně proti všem, jen na to jsem asi ještě příliš malá.

Jsem malou Alenkou potají sledující víly. Jsem celá ze skla - křehkost předvádějící sílu. Chtěla bych vykřičet do světa a především jeho tváře, že jsem jeho, jeho dítě a chci se tak i chovat. Je mi spousty let a potřebuju rodičovské obětí, které zůstane se mnou, když se v noci bojím ve vlastním bytě.  Chci hory, a skromné pohledy vše říkajíc o mé naivitě a přehánění.

Připádá vám tohle všechno příliš pesimistické? Věřte, že není. Jen to trochu voní melancholii. (Té vůně se nemohu zbavit od doby, co tehdy odešel s krátkým rozloučením na rtu.) Sleduju pohádky o dívkách v mém věku a taky těch mladších a pak si připadám stará. V hrnku s ananasovým čajem uchovávám kousek dávného léta, které se rozplývá do všech vesmírů jako malá zapomenutá zápletka mého dnešního já. Jednou vám ho možná ukážu. Ve větách mu to bude ohromně slušet, tím si jsem jistá, jenom je třeba počkat, až přestane být tak příliš osobní a třeba bude nahrazeno nějakým novým ročním obdobím (a tohle je to mé tajné přání bloudící každou kapilárou a buňkou, které vlastním).

Tak se zase na nějaký čas mějte kouzelně a pohádkově. Tajně závoďte o nejlepší chvíle svého života a i těm méně povedeným se pokoušejte smát, protože každý pokus se přeci počítá... Bijte se za své oblibené myšlenky, postoje a osoby a braňte je před všemi nepravostmi světa, protože si jsem jistá, že ten svět za devatero horami a devatero řekami, by pro ně bez vás nebyl nejsnažší:)...

Kouzelny dny přeje

okouzleně poučená Sophie v svém vlastním pokoji (a občas i za zrcadlem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: O Alence a mléčné dráze cerviq 08. 02. 2010 - 19:21
RE(2x): O Alence a mléčné dráze sophie 08. 02. 2010 - 22:26
RE: O Alence a mléčné dráze colorka®pise.cz 06. 04. 2010 - 18:56
RE(2x): O Alence a mléčné dráze sophie 06. 04. 2010 - 19:17